Firma

ZAKOŃCZENIE KULTOWEGO RAJDU DAKAR 2024

To kolejny rok współpracy między Diverse Extreme Team a organizatorem Rajdu Dakar. Nasza marka wspierała wydarzenie jako partner techniczny, dostarczając najwyższej jakości odzieży zarówno dla zawodników, jak i dla organizatorów oraz załogi technicznej. W ramach współpracy nasza marka wykonała także ekskluzywną kolekcję odzieży i akcesoriów z logo Dakaru. Tegoroczna jej odsłona składała się z dwóch linii – Classic i VIP.

Tegoroczny Dakar po raz piąty odbył się w Arabii Saudyjskiej i trwał od 5 do 19 stycznia. Obejmował prolog oraz 12 ekstremalnych etapów. Trasa liczyła 7891 kilometrów, w tym 4727 kilometrów odcinków specjalnych. Na starcie stawiły się: 132 motocykle, 70 samochodów, 3 pojazdy seryjne, 42 pojazdy challenger, 36 pojazdy SSV, 47 ciężarówek i 10 quadów. Rywalizacja była również etapem inaugurującym sezon 2024 w mistrzostwach świata w rajdach terenowych.

Jako Diverse Extreme Team wspieraliśmy także zawodników walczących o swoje najlepsze Dakarowe rezultaty. Byli to zawodnicy Monster Energy Honda Team startujący w kategorii motocykli. Jeden z nich, Amerykanin Ricky Brabec wygrał tegoroczną edycję. To było jego drugie zwycięstwo po poprzednim triumfie w 2020 roku. Adrien Van Beveren zajął 3. miejsce na podium, co było jego najlepszym wynikiem w karierze. Kolejne rezultaty osiągnęli Nacho Cornejo, który ukończył rajd na 6. Miejscu oraz Pablo Quintanilla, który uplasował się w drugiej dziesiątce, na 17. miejscu. Skyler Howes Racing i Tosha Schareina, którzy dołączyli do Honda Team w tym roku, musieli zrezygnować z rajdu, ale wierzymy, że to nie koniec ich przygody z Dakarem.

Wspieraliśmy również czeską drużynę MM Technology Team rywalizującą w kategorii ciężarówek. Byli dosłownie największymi zwycięzcami Dakaru. Po bardzo wymagającym prologu i dwunastu ekstremalnych etapach Czesi sięgnęli po najwyższe trofeum – zwycięstwo w swojej klasie. Są również pierwszymi Czechami, którzy wygrali ten rajd od 23 lat – czyli ostatniego triumfu ich rodaka Karela Lopraisa w 2001 roku.

Jedna ze wspieranych przez nas drużyn wzięła również udział w rywalizacji Dakar Classic. Były to dwa polskie duety z DEXT P-Rally Team. Przekraczając linię mety w samochodach Porsche, które sami skonstruowali, spełnili swoje największe marzenie, a także przewyższyli Dakarowe osiągnięcie Porsche 924 z 1981 roku. Rajd zakończyli na następujących miejscach: P43 Tomasz Staniszewski & Stanisław Postawka oraz P54 Łukasz Zoll & Michał Zoll.

To były intensywne dwa tygodnie, ale musimy przyznać, że już z niecierpliwością czekamy na pierwsze informacje na temat Rajdu Dakar 2025.